Rodzaje finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw

Rodzaj finansowania firmy często uzależniony jest od prowadzonej polityki przedsiębiorstwa, zakresu działań, a także możliwości finansowych. Przedsiębiorcy mogą korzystać z produktów bankowych (kredyt firmowy, kredyt samochodowy, kredyt na inwestycje), leasingu oraz faktoringu. Firmy mają możliwość dobru odpowiednich produktów finansowych do potrzeb swojej firmy.

Jak wybrać odpowiednią formę finansowania zewnętrznego?

Za nim podejmiemy decyzje o wyborze odpowiedniego finansowania warto zapoznać się z firmami oferującymi wsparcie finansowe, a także zgłębić sytuacje finansową przedsiębiorstwa. W przypadku firm, które posiadają płynność finansową dobrym rozwiązaniem może się okazać kredyt lub leasing.

W przypadku środków na bieżącą działalność dobrym rozwiązaniem może być kredyt na firmę. Natomiast w przypadku sfinansowania samochodu służbowego, floty lub maszyn specjalistycznych leasing może się okazać trafniejszym źródłem wsparcia finansowego dla naszego przedsiębiorstwa.

Rozwinięte przedsiębiorstwa korzystają także z faktoringu, który charakteryzuje się elastycznym podejściem do klienta. Przedsiębiorca odsprzedaję bankowi swoje wierzytelności. Bank zdaje sobie sprawę, że w takich transakcjach istnieje ryzyko utraty płynności wobec kontrahentów klienta. Przedsiębiorca nie zamraża gotówki w fakturach. Faktoring jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb klienta.

Firmy, które szukają wsparcia nowoczesnych inwestycji także mogą liczyć na wsparcie zewnętrzne, którym jest kredyt inwestycyjny.

Czy z niską zdolnością kredytową przedsiębiorstwo ma możliwość uzyskania finansowania zewnętrznego?

Niska zdolność kredytowa, czy mały staż na rynku biznesowym nie stanowi przeszkody w uzyskaniu finansowania zewnętrznego. W przypadku braku dodatkowych zabezpieczeń przedsiębiorstwo może się strać o gwarancje de minimis. Polegają one ustanowieniu zabezpieczenia spłaty zobowiązań przedsiębiorstwa czym podnoszą wiarygodność firmy.

Jakie są rodzaje kredytów na bieżącą działalność?

Banki wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów biznesowych i stwarzają im możliwość korzystania z pełnej gamy produktów bankowych. Do najbardziej korzystnych należą przede wszystkim:
kredyt w rachunku bieżącym, który jest przeznaczony na sfinansowanie bieżącej działalności gospodarczej lub wsparcie kapitału obrotowego;
kredyt obrotowy z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalność gospodarczej płatnika VAT, w tym na wsparcie kapitału obrotowego lub spłatę innych zobowiązań kredytowych;
kredyt inwestycyjny z konkretnym przeznaczeniem na:
– zakup z rynku pierwotnego lub wtórnego, budowę, rozbudowę, przebudowę, nadbudowę, adaptację, modernizację lokali lub budynków użytkowych, w których jest lub w niedalekiej przyszłości będzie prowadzona działalność gospodarcza kredytobiorcy;
– spłatę innego zobowiązania inwestycyjnego zaciągniętego na nieruchomość;
– na inwestycje rolnicze;
– sfinansowanie nakładów na odtworzenie lub powiększenie rzeczowych aktywów trwałych i długoterminowych aktywów finansowych przedsiębiorstwa.

Czym się charakteryzuje leasing?

Obecnie leasing jest jedną z najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania wybierany głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Z leasingu finansowane są głównie samochody osobowe do użytku służbowego, dostawcze, specjalistyczne, floty samochodowe. Leasingodawca może nam sfinansować również maszyny i urządzenia techniczne. Z leasingu mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak również rolnicy.

Leasingobiorca ma do wyboru dwie opcje leasingowe – leasing operacyjny i finansowy.

Leasing finansowy przeznaczony jest dla firm z dobrą płynnością finansową. Ponadto tego typu leasing charakteryzuje się tym, że ostatnia rata leasingowa stanowi wykup auta na własność. Natomiast leasing operacyjny daje możliwość wyboru opcji wykupu. Tutaj leasingobiorca może zawrzeć zapis mówiący o tym, że nie jest zobowiązany do dokonania wykupu przedmiotu leasingowanego po spłaceniu rat leasingowych.

Dodatkowo leasing daje wiele możliwości podatkowych, które wpływają na korzystne rozliczenie podatku VAT na rzecz leasingobiorcy.

Jedno przemyślenie nt. „Rodzaje finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw


  1. moim skromnym zdaniem leasing samochodów daje więcej możliwości i również więcej swobody dla użytkownika
    leasing staje się czymś zupełnie normalnym, jest w zasadzie równorzędną umową, a nie błaganiem baku o przydzielenie kredytu samochodowego
    wiadomo, że leasing auta ma również swoje minusy, ale wydaje mi się bardziej ludzkim rozwiązaniem, nikomu nie uwłaczającym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *