Samochód zabytkowy – marzenie wielu kierowców

Marzenie o samochodzie zabytkowym jest realne, jednak często wymaga nakładu sporych środków finansowych. Zazwyczaj samochody zabytkowe wyróżniają się wysoką ceną, za którą stoi unikatowość modeli. Środki na zakup samochodu zabytkowego można zdobyć np. kredytu bankowego.

Jaka jest definicja samochodu zabytkowego?

Aby można było mówić o samochodzie zabytkowym to powinien być on starszy niż 25 lat i posiadać minimum 75 procent części oryginalnych. Ponadto model ubiegający się o zapis zabytkowego powinien zostać wycofany z produkcji przed piętnastoma laty.

Wyjątkiem od reguły są młodsze auta, które wyróżniają się unikalnymi rozwiązaniami technicznymi. Czasami samochód otrzymuje status zabytkowy pomimo młodego wieku, ale wcześniej należał do znanej osobistości lub brał udział w ważnych wydarzeniach.

Czy istnieją oferty kredytów na samochody zabytkowe?

Niestety ofert stricte kredytów na samochody zabytkowe jest niewiele. Nabywca powinien liczyć się z pewnymi kosztami jakie musi w tym zakresie ponieść, mianowicie z wkładem własnym jaki będzie w pierwszej kolejności wymagany przez bank. Dodatkowo banki rzadko udzielają kredytów na samochody starsze niż 15 lat, dlatego w przypadku samochodu powyżej 25 lat banki mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Bez wątpienia dochód nabywcy będzie jednym z istotnych warunków. Bank może również chcieć dodatkowych zabezpieczeń w postaci ewentualnego przewłaszczenia lub cesji ubezpieczenia AC.

Niektóre banki udzielają kredytów na samochody zabytkowe, ale tylko na indywidualne umowy, które są negocjowane z klientami. Banki otwarcie przyznają, że tego typu kredyty udzielane są za dodatkowymi zabezpieczeniami i przy wysokich wkładach własnych.

Czy kredyt konsumencki jest dobrym rozwiązaniem przy zakupie samochodu zabytkowego?

Co do zasady kredyt konsumencki można przeznaczyć na dowolny cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby środki z kredytu konsumenckiego przeznaczyć na zakup samochodu zabytkowego. Przy tego typu kredycie bank wymaga od klienta zaświadczenia o zarobkach i na jego podstawie wyliczana jest zdolność kredytowa przyszłego kredytobiorcy.

Zazwyczaj kredyt konsumencki jest droższą opcją, ale nie wymaga takich formalności, jak kredyt celowy. Kredyt konsumencki spłacany jest w comiesięcznych ratach, przez co nie obciąża zbytnio budżetu nabywcy.

Jakie możliwości daje pożyczka celowa?

Pożyczka celowa jak sama nazwa wskazuje przeznaczana jest na zakup konkretnej rzeczy. Zdobywa coraz więcej zwolenników, dzięki przystępnym warunkom i minimalnym wymaganiom dochodowym. Pożyczka celowa może być udzielona zarówno przez bank, jak i osobę fizyczną, jednak środki jakie udziela kredytodawca powinny być jego prywatną własnością.

Pożyczka celowa może być już udzielona przy dochodach 500 zł, jednak przy zakupie samochodu zabytkowego trzeba się liczyć ze sporymi kosztami więc i wymagany dochód będzie większy. Bardzo często dokumentami wymaganymi są wyciągi z konta oraz zaświadczenie z miejsca pracy.

Jakie korzyści płyną z posiadania samochodu zabytkowego?

Właściciel pojazdu zabytkowego może liczyć na pewne korzyści, mianowicie po dokonaniu pierwszej kontroli samochodu, która dopuści go do ruchu drogowego jest on zwolniony z dalszych kontroli. Ponadto jeśli właściciel określi, że użytkuje samochód zabytkowy tylko w jednej części roku, np. od wiosny do jesieni to może opłacić OC tylko za tą część roku. Wielu ubezpieczycieli ma specjalną ofertę ubezpieczeniową dla posiadaczy samochodów zabytkowych.

Samochód zabytkowy powinien przechodzić przeglądy u konserwatora zabytków. Aby konserwator zabytków wydał pozwolenie na użytkowanie pojazdu powinien być w nienagannym stanie. W momencie kiedy właściciel chciałby dokonać jakiś zmian wymagana jest pisemna zgoda konserwatora. Dodatkowej zgody konserwatora wymaga również wyjazd pojazdu za granicę.

Jedno przemyślenie nt. „Samochód zabytkowy – marzenie wielu kierowców


  1. no o ile nie jest się milionerem, albo nie weźmie się kredytu samochodowego, to nie ma co marzyć nawet o zabytkowym samochodzie.
    takie auta są naprawdę wyjątkowe, mają swoją duszę i historię.
    moim zdaniem taki samochód jest warty każdych pieniędzy i nawet zaciągnięcia kredytu.
    nie widzę w tym nic złego, jeżeli rzeczywiście marzy się o wyjątkowym aucie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *