Na co uważać przy przetargach na samochody

Zamówienia publiczne na samochody potocznie nazywane przetargami organizowane są przez instytucje państwowe oraz prywatne przedsiębiorstwa. Licytacje prowadzone są w celu sprzedaży środków trwałych przedsiębiorstwa. Najczęściej pod młotek idą samochody, które zostały wycofane z firmowego użytku. Korzystając z tego typu aukcji należy mieć się na baczności i uważać czy aby na pewno przetarg jest prowadzony zgodnie z prawem.

Co powinien zawierać opis przedmiotu biorącego udział w przetargu?

Najczęściej w przetargach licytowane są samochody osobowe, które zostały wycofane z firmowego użytku. Niestety ustawa o Zamówieniach Publicznych nie mówi wprost jakich określeń unikać. Mimo to przedmiot licytacji powinien być przejrzyście opisany z użyciem zrozumiałych i czytelnych określeń. Nie powinien zawierać nazw własnych jednoznacznie wskazujących producenta pojazdu.

Niebawem Urząd Zamówień Publicznych wyda rozporządzenie, w którym wskaże szczegółowo jak powinien wyglądać opis samochodu w przetargu.

Jakie informacje powinny wzbudzić naszą czujność?

Urząd Zamówień Publicznych wskazał, że po ostatnich kontrolach zaobserwowano nasilające się zjawisko występowania opisów wprowadzających w błąd klientów. Najczęstszymi błędami w opisach licytowanych samochodów były:
podanie nazwy własnej, która jednoznacznie określała producenta licytowanego pojazdu;
opis parametrów technicznych, które spełnia konkretny model samochodu;
opis oraz parametry techniczne, które uniemożliwiają składanie innych ofert niż ta przedstawiona przez licytatora.

Jakich błędów powinien unikać zamawiający?

Przede wszystkim zamawiający nie powinien zbyt szczegółowo określać parametrów pojazdu zamawianego. Ponadto w opisie nie powinno się zawierać:
roku produkcji;
typu nadwozia;
wymiarów samochodu;
pojemności bagażnika;
rodzaj, pojemność oraz moc silnika;
prędkość maksymalną;
okres gwarancji.

Dodatkowo zamawiający powinien wystrzegać się także szczegółowego opisu wyposażenia wnętrza pojazdu, który zamawia.

O czym mówi zasada uczciwej konkurencji?

Zamawiający oraz wykonawcy zobowiązani są do przestrzegania zasad uczciwej konkurencji. W myśl zasady zamawiający powinien podać taki opis produktu, aby wykonawca mógł się do niego swobodnie dopasować.

W opisie można zaprezentować opis bezpieczeństwa, ekonomie użytkowania pojazdu oraz komfort z jazdy samochodem.

Czy istnieje jakiś wyjątek od reguły?

Jedynym wyjątkiem jest zastosowanie opisu zawierającego opis znaków towarowych, patentów lub pochodzenia. Jednak aby zawrzeć w opisie produktu licytowanego takie informacje należy mieć ku temu uzasadnione powody. Możliwość taka istnieje tylko w przypadku kiedy zamawiający nie może w wystarczający sposób użyć podstawowych określeń produktu.

Wyżej opisane wyjątki mogą być użyte tylko w momencie opisywania produktu jako przykładu, a nie konkretnej rzeczy przeznaczonej do licytacji.

Jedno przemyślenie nt. „Na co uważać przy przetargach na samochody


  1. Ciekawe czy zazwyczaj zamawiane są samochody nowe czy używane. Szczerze powiedziawszy, to nie wiem jaki sens miałoby skupowanie aut używanych po innych firmach, bo wiadomo jak w firmach zajeżdża się auta. Raczej nie ma co wierzyć w to, że taki samochód będzie przez dłuższy czas dobrze funkcjonował. Na dodatek skoro to zamówienie, to jest w ogóle szansa dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu przed dokonaniem zakupu? Z drugiej strony nie wiem skąd administracja miałaby brać pieniądze na nowe auta, bo to jednak bardzo dużo pieniędzy, które ciężko jest zaplanować ot tak w budżecie. Czy w takim razie mogą posługiwać się kredytem samochodowym na zamówienie publiczne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *